Rozmnażanie magnolii z nasion. Magnolia japońska gwiaździsta, M. stellata.

Popołudniowe słońce jest ciepłe i miłe, a magnolie, jak zwykle w St. John’s Wood o tej porze roku, są istną ucztą dla oka.

„Subtelna prawda”, John le Carre

Gdy myślimy o najbardziej okazałych roślinach wiosną w ogrodzie, magnolia jest w najściślejszej czołówce. Kwiaty magnolii są najpiękniejsze z pięknych.

Magnolie są drzewami lub krzewami. Ich charakterystyczną cechą są okazałe kwiaty, osadzone pojedynczo na końcach pędów. Pojawiają się przed liśćmi lub równo z nimi. Magnolie lubią żyzną glebę, zasobną w składniki pokarmowe, dostatecznie wilgotną, lekko kwaśną. Dobra ziemia w pewien sposób rekompensuje magnoliom niedobór ciepła i deszczu.

Słyszałam o magnoliowych gajach i magnoliowych alejach, ale nigdy o magnoliowych żywopłotach. A że moja „roślina startowa”, czyli biała, gwiaździsta magnolia japońska ma formę niskiego krzewu, nadaje się idealnie na potencjalny żywopłot. Dlatego zaczęłam amatorską uprawę magnolii z nasion.

Zadanie proste nie jest. Nie wszystkie nasiona wydają potomstwo, wiele siewek jest słabych i pada po przesadzeniu, a gdy roślina trafi do gruntu może zostać ścięta podczas koszenia albo dopadnie ją mróz. Z mojej pierwszej partii zostały cztery egzemplarze. Obecnie w skrzynce rośnie partia numer dwa.

Jak wyhodować magnolie z nasion?

  1. Zebrać nasiona.
    Owoce magnolii przypominają szyszki. Gdy zaczynają pękać około połowy października, to sygnał, że należy zebrać nasiona.
  2. Usunąć osnówki z nasion.
    Nasiona włożyć do wody na 2-3 dni. Wówczas czerwone lub brązowe osnówki, którymi otoczone są nasiona, zaczną odchodzić od nasion. Osnówki usunąć a gołe nasiona wypłukać.
  3. Nasiona policzyć i wsadzić do naczynia z ziemią.
    Użyłam zwykłej, uniwersalnej ziemi kwiatowej i plastikowego pojemniczka z pokrywką. Nasiona były wilgotne, ziemia nie. Pojemniczek trzymałam w lodówce. Od czasu do czasu otwierałam go (mniej więcej raz w tygodniu), żeby nasiona mogły „pooddychać” świeżym powietrzem.
  4. Przez 4-5 miesięcy prowadzić stratyfikację nasion.
    Pojemniczek z nasionami magnolii trzymać w około pięciu stopniach Celsjusza (piwnica lub lodówka) przez kilka miesięcy.
    Stratyfikacja to „podkiełkowywanie” nasion, czas potrzebny, by zarodek w nasionach w pełni się ukształtował. W chłodnym (1-10 stopni Celsjusza), wilgotnym i przewiewnym miejscu jego stan spoczynku zostaje przerwany i zarodek dojrzewa. Dzięki temu później kiełkowanie przebiega szybciej.
  5. Wiosną wysiać nasiona do skrzynki.
    W tym momencie przydaje się wiedza, ilu nasion szukać w pojemniku z ziemią. Przenieść je do dużej donicy lub skrzynki, podlać. Powinny zacząć kiełkować po sześciu tygodniach.
  6. Przesadzić rośliny do pojedynczych, większych doniczek. Jesienią wsadzić do gruntu. Zabezpieczyć przed mrozem.
Dwuletnia magnolia gwiaździsta

Wydajność kiełkowania

Z tegorocznych 34 wysianych nasion wyrosło 17 roślinek, czyli wydajność kiełkowania wyniosła 50%. Mój błąd podczas procesu stratyfikacji mógł polegać na tym, że ziemia, w której dojrzewały zarodki nasion, nie była dostatecznie wilgotna. Może to spowodowało niezbyt wysoką wydajność kiełkowania.

Nasze magnolie

Magnolia japońska

Drzewo, które osiąga nawet 9-12 m wysokości. Kwiaty są otwarte, białe, o dość długich płatkach, na całej powierzchni nieregularnie pofałdowane.

Magnolia japońska odmiana gwiaździsta, M. stellata

„Niski, silnie rozgałęziony krzew lub małe drzewko. Kwiaty mają oryginalny, gwiaździsty wygląd dzięki większej liczbie (12-18) czysto białych, wydłużonych i równowąskich płatków, które nie różnią się od działek kielicha i są szeroko rozpostarte lub odgięte na zewnątrz. Małe rozmiary nasion, które otoczone są intensywnie pomarańczowo zabarwionymi osnówkami. Siewki magnolii gwiaździstej kwitną już po kilku latach, mając zaledwie 30cm wysokości”.

Magnolia naga, M. denudata

Magnolia naga „Yellow River”

„(…) jest bardzo rozpowszechniona w Chinach (znana już za panowania dynastii Tang, 618-907 r. n.e.) i w Japonii. Sadzono ją w pobliżu świątyń, w ogrodach cesarskich i przed domami. Jej delikatne białe kwiaty były często motywem dekoracyjnym sławnej chińskiej porcelany i tematem starodawnych malowideł. Dawno, dawno temu magnolię nagą nazywano drzewem lilii.
Nierzadko przejściowe ocieplenie już w końcu lutego i w marcu przyczynia się do przedwczesnego rozwoju pączków kwiatowych, co powoduje ich przemarzanie”.


Źródła:

  • Opisy magnolii gwiaździstej i nagiej pochodzą z opracowania Henryka Chylareckiego (dendrologa i artysty): „Magnolie w Polsce i wyniki ich uprawy”, Arboretum Kórnickie, Rocznik XXVII – 1982