
Szare kluchy z boczkiem i cebulą to podobno poznańska klasyka. Poniższa, bezmięsna i bezglutenowa wersja nie jest taka tłusta, jest lżej strawna i ma znacznie mniej kalorii. Tradycyjnie szare kluski są dodatkiem do gotowanej kiszonej kapusty (polecam udusić kapustę z dodatkiem miodu). Równie dobrze sprawdzą się z warzywnym gulaszem lub sosem grzybowym. Być może nie są szczytem kulinarnego wyrafinowania, ale mają jedną, wielką zaletę: są bardzo sycące nawet w niewielkiej ilości.
Składniki (około 50-60 klusek):
- 1 kg ziemniaków
- 1 duża cebula
- 4 łyżki sklarowanego masła
- 1 jajko
- 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej (100 ml)
- 1/2 szklanki mąki gryczanej (100 ml)
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka mielonego kminku
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka tymianku
Przepis:
- Obrane ziemniaki zmielić w maszynce lub zmiksować w malakserze. Wymieszać z 1 łyżeczką soli i przełożyć na gęste sitko, aby ociekła woda (15 minut). Uzyskany płyn zachować.
- Na patelni rozgrzać 2 łyżki masła, dodać drobno posiekaną cebulę i mocno ją zrumienić.
- Wystudzoną cebulę zblendować z dwiema łyżkami masy ziemniaczanej.
- W misce wymieszać: odsączoną masę ziemniaczaną, jajko, zblendowaną cebulę, kminek i oba rodzaje mąki. Odstawić ciasto na 10 minut.
- Zagotować 3 litry wody z 1 łyżką soli. Na łyżkę nabierać niewielkie porcje ciasta i spychać je do wrzątku drugą łyżką, formując nieregularne kluski. Gotować 10 minut.
- Odcedzone kluski okrasić 2 łyżkami sklarowanego masła i odstawić do wystygnięcia.
- Smażyć kluski na patelni, aż mocno się zbrązowią. Dodać posiekany czosnek i posypać tymiankiem. Smażyć jeszcze minutę, aż czosnek będzie miękki.
Uwagi:
- Aby ocenić, czy ciasto jest dobrze doprawione i ma właściwą konsystencję, na początek najlepiej ugotować 3 kluski. Jeśli się rozpadają podczas gotowania, to ciasto jest za rzadkie i trzeba dodać mąki ziemniaczanej. Jeśli po 10 minutach gotowania kluska jest surowa w środku, to ciasto trzeba trochę rozcieńczyć. Najlepiej użyć do tego płynu, który uzyskaliśmy z odsączania ziemniaków.
- Ważne jest aby kluski wystygły przed smażeniem. Dzięki temu skrobia stwardnieje i kluski będą bardziej chrupiące.
- Jeśli użyte ziemniaki miały dużą zawartości skrobi, to wytrąci się ona w płynie uzyskanym z odsączenia masy ziemniaczanej. Można tę skrobię dodać do ciasta.
- W 4-litrowym garnku, w jednym podejściu, można gotować około 20 klusek.
- Podsmażanie klusek nie jest konieczne, można je jeść bezpośrednio po ugotowaniu.
